31st IH Scout & ALL Truck Nationals 2021

 

2016 Winners

27TH ANNUAL IH SCOUT & LIGHT ALL NATIONALS AUGUST 12-14, 2016

SHOW RESULTS

STREET STOCK

80 & 800 (1961-1968)
1st Dick Rhindress 1966 Scout 800
2nd Greg Robinson 1964 Scout 80 Red Carpet
3rd John Kmet 1962 Scout 80

800A & 800B (1969-1971)
1st Carl Forrer 1969 Scout 800A
2nd Ray Nehmzow 1969 Scout 800A

SCOUT II (1971-1975)
1st Amanda Jamison 1973 Scout II

SCOUT II (1976-1978)
1st Bill Schroeder 1977 Scout II

TRAVELER (1976-1979)
1st Joan Tilden 1977 Midas Traveler

TERRA (1977-1980)
1st Robert Erlewine 1979 Terra

SSII (1977-1980)
1st Bill Dalessandro 1977 SSII

TRAVELALL (1960-1968)
1st Les Henderson 1964 Travelall

TRAVELALL (1969-1975)
1st Jeff Jamison 1973 1110 Travelall
2nd Nick Beauchot 1974 100 Travelall
3nd Nick Beauchot 1972 1210 Travelall

PICKUP (1950-1959)
1st Mike Kratzer 1957 S120 Pickup

PICKUP (1970-1975)
1st Robert Erlewine 1974 Pickup
2nd Drew Rush 1970 1300D Pickup
3rd Drew Rush 1973 1210 Pickup

POWERSTROKE PICKUPS OR EXCURSIONS
1st Stuart Chancey 2005 F-350

STREET MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)
1st Larry Spires 1962 Scout 80
2nd Chris Lindmer 1966 Scout 800
3rd Dennis Dibline 1967 Scout 800

800A & 800B (1969-1971)
1st Michael Lemasters 1969 Scout 800A
2nd Herb Wanderer 1969 Scout Aristocrat
3rd Doug & Tammy Taulbee 1969 Scout 800A

SCOUT II (1971-1975)
1st Barb Miller 1974 Scout II
2nd Rob Brobeck 1973 Scout II
3rd Kendie Phagon 1973 Scout II

SCOUT II (1976-1978)
1st Nick Milotte 1978 Scout II
2nd John Jaykoski 1977 Scout II
3rd Harry Pepe 1976 Scout II

SCOUT II (1979)
1st John Beaston 1979 Scout II
2nd Bill Nix 1979 Scout II
3rd Joe Harris 1979 Scout II

SCOUT II (1980)
1st Brian Fawbush 1980 Scout II

TRAVELER (1976-1979)
1st Wendell Owens 1977 Traveler

TERRA (1976-1980)
1st Bruce Shealy 1980 Terra
2nd Ron Severt 1979 Terra
3rd Keith Miller 1977 Terra

PICKUP (1930-1939)
1st Denny Smith 1936 C1 Pickup

PICKUP (1970-1975)
1st Todd Brannan 1974 200 Pickup

STREET WILD MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)
1st Jeri Lantz 1963 Scout 80

SCOUT II (1971-1975)
1st Larry Madson 1975 Scout II
2nd Shawn Nix 1974 Scout II
3rd Jean Tilden 1974 Scout II

SCOUT II (1979)
1st Lancer Lucas 1979 Scout II

SCOUT II (1980)
1st Brian Edwards 1980 Scout II
2nd Clifford Burgess Jr 1980 Scout II

TERRA (1976-1980)
1st Rob Tilden 1976 Scout II
2nd Eric Chicoine 1976 Scout II

TRAVELALL (1969-1975)
1st IH Parts America 1970 Travelall

PICKUP (1940-1949)
1st William Flock 1948 KB2

PICKUP (1950-1959)
1st Gary Miller 1950 122 Pickup
2nd James Herchler 1950 L Pickup

PICKUP (1970-1975)
1st Dennis Doleshal 1975 150 Pickup

TRAVELETTE & CREW CAB
1st Tyler Kovarik 1973 Travelette

POWERSTROKE PICKUPS OR EXCURSIONS
1st Karl Shellgrer 2006 F-250

STREET HIGH RIDERS
1st Mark Drake 1980 Scout II

SHOW STOCK

80 & 800 (1961-1968)
1st Kevin Coulter 1967 Scout 80

800A & 800B (1969-1971)
1st Phil Kerkhoff 1969 Scout 800A Aristocrat

SCOUT II (1971-1975)
1st Ron Dougherty 1971 Scout II

SCOUT II (1976-1978)
1st Paul Bryer 1977 Scout II

SCOUT II (1980)
1st Lenny Ohnmeiss 1980 Scout II

TRAVELER (1976-1979)
1st Jeff Myers 1978 Traveler

SSII (1977-1980)
1st Carl Beall 1977 SSII

PICKUP (1930-1939)
1st Thomas & Lois Benton 1934 C1 Pickup

PICKUP (1940-1949)
1st Bill Ferguson 1947 KB2 Pickup

MEDIUM DUTY
1st Jim Moore 1924 63
2nd Phil Kerkhoff 1927 SF46

HEAVY DUTY
1st Jim Moore 1959 ACO

SHOW MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)
1st Chadd Davis 1961 Scout 80
2nd Arther Koch 1963 Scout 80

800A & 800B (1969-1971)
1st Jerry Brown 1970 Scout Aristocrat

SCOUT II (1976-1978)
1st Colin King 1975 Scout II

TERRA (1976-1980)
1st Matthew Nedell 1978 Terra

PICKUP (1970-1975)
1st David Mumma 1972 1210 Pickup

SHOW WILD MODIFIED

SCOUT II (1979)
1st Silver Back Custom Works Tony Clark 1979 Scout II

SHOW HIGH RIDERS
1st Greg Snyder 1970 Scout 800A

http://midnitestar.org/2016-winners